Haberler
 

HOLLANDA DIYANET VAKFI

Islamitische Stichting Nederland

Web: www.diyanet.nl E-mail: info@diyanet.nl

Haber Bülteni

Den Haag, 15.01.2009
Hollanda Diyanet Vakfından Ebru ve Hat Sanatları Sergisi.
Hollanda Diyanet Vakfının Javastr.2 Den Haag adresinde bulunan genel merkezinde
“Hat ve Ebru’’ sanatından örnek tabloların yer aldıgı bir sanat sergisi açıldı. 15.11.2008 tarihinde düzenlenerek açılan sanat sergisinde, kısa bir süre önce Hollanda Diyanet Vakfında sanat danısmanı olarak göreve baslayan Dr. Mehmet Refii Kileci tarafından yapılan Hat ve Ebru sanat eserlerinden örnekler yer almaktadır. Hat ve Ebru sanatının yanında tablolarda bazen minyatür sanatının da kullanıldıgı örnekler sunulmustur. Hollanda Diyanet Vakfı toplantı salonunu süsleyen bu sanat eserleri henüz halkın ziyaretine açılmadı. Sanatçı Mehmet Refii Kileci Ebru sanatının Hollanda’da tanıtımı için çalısmakta ve çesitli sehirlerde bu sanata ilgi duyanlara kurslar düzenlemekte ve ders vermektedir.

Hollanda Türk Büyükelçiliği din müşaviri ve Hollanda Diyanet Vakfı Başkanı Doç. Dr. Bülent Senay ve Rotterdam Din Ataşesi Dr. Fevzi Hamurcu, Rumi Sanat Enstitüsünü ziyaret ettiler ve enstitü bünyesinde yapılan kurslar ve diğer faaliyetler hakkında bilgi aldılar.


Ditib’in  Ebru, Hat ve Tezhib Sergisi Büyük İlgi Gördü

Ditib Eğitim ve Kültür Müdürlüğü, Hollonda da yaşayan ve akademik çalışmalarda bulunan Doç. Dr. Mehmet Refii Kileci, Doç.Dr. Mustafa Atilla Akdemir ve Sevgi Melek Tiryaki nin hazırlamış olduğu Ebru, Hat ve Tezhib Eserlerini Ditib Merkez Konferans Salonunda  izleyicilerin ziyaretine sundu. Sanatseverlerin büyük ilgi gösterdiği ve 25 / 26 Şubat 2006 da iki günlük düzenlenen serginin açılışını T.C. Köln Başkonsolosu Mustafa Asım Temizgil ve T.C. Berlin Din Hizmetleri Müşaviri ve Ditib Genel Başkanı Rıdvan Çakır yaptı. 

Köln Başkonsolosu Temizgil yaptığı açılış konuşmasında; Sanatın Türk Kültürünün tanıtımında önemli rol oynadığını, Ditibin katkılarıyla bu tanıtımın daha da faydalı olacağına inandığını söyledi ve bu sergiyi düzenleyen ve organize eden Ditib Genel Başkanı Rıdvan Beye ve Eğitim ve Kültür Müdürü Işık Uğurluya teşekkür etti.

Daha sonra , Başkonsolos Mustafa Asım Temizgil  ve Ditib Genel Başkanı Rıdvan  Çakır Sergiye eserleriyle katkıda bulunan sanatçılara birer teşekkür çiçeği verirken, sanatçılarda Başkonsolosa ve Ditib Başkanına günün anısına birer Ebru  Tablosu hediye ettiler.  

Serginin birinci gününde uygulamalı Ebru Sanatı gösterisi izleyicilerde büyük bir ilgi uyandırırken, serginin ikinci gününde Doç. Dr. Mehmet Refii Kileci tarafından sanatseverlere  „ Ebru Sanatının tarihi gelişimi“  konulu bir konferans verildi ve konferans bitiminde Doç.Dr. Mustafa Atilla Akdemir tarafından uygulamalı Ebru Gösterisi yapıldı.